Arapça Dizi | Arapça Öğrenmek İsteyenlere Netflix Dizi Önerileri

Daha önce Arapça öğrenmek isteyenler için youtube dizi tavsiyelerinde bulunmuştum. Yalnız buradakilerin bazılarında altyazı seçeneği bulunmuyor ve youtubedaki kaliteleri de maalesef düşük. Belki Salahuddin dışındakiler ilk adım sürecinde pek yardımcı da olmayabilir. Yeri gelmişken, diziyi Arapça geliştirmek adına nasıl izlememiz gerektiğini de şuradaki bir paylaşımda bildirmiş olayım. Yani diziyi tek bir tarzda izlememiz yetmiyor, ders işler gibi izlememiz lazım ne izliyorsak ki pratiğimizi geliştirmenin en kolay yolu budur. Şu bağlantıya tıklarsanız ne demek istediğimi daha net anlatabilmiş olacağım sanırım. Biliyorum pek fazla bağlantı kullanıyorum ama bir konu hakkında ne kadar yönlendirme yapabilirsem o  kadar doğru anlatmış gibi hissediyorum. 

Bu arada birazdan vereceğim tavsiyeler evlerinde Netflix olanlar için. Netflix'in sevdiğim özelliklerinden birisi de altyazı ve dublaj seçeneklerinin bolluğu. Hatta bazen Türkçe dublaj bir filmi ingilizce altyaılı izlediğim bile oldu. Değişik bir deneyimdi bana göre. Ama orjinal dili daha çok sevdiğim için kabul etmeliyim ki sıkıcı geldi bir süre sonra. Burada Arapça dublaj dizilere ya da çizgi dizilere ve bonus olarak ekstra bağlantılara da yer vereceğim ama diyeceksiniz ki şimdi e orjinal dili hani seviyordun? Evet, doğru orjnal dili daha çok (hatta sadece o seçeneği) seviyorum desem yalan olmaz. Ancak şöyle bir durum var: Araplar dizilerinin çoğunu Ammice (Halk Arapçası) kullanarak çekiyorlar. Fasih bile kullansalar bazı sahnelerde Ammice konuşmalar duyabiliyoruz. Bu da o dili yeni baştan öğrenen biri için külfet demek. Şimdi sizin için Netflixten derlediğim (Arapça dublaj seçenekleri olan) dizileri sıralayayım:

1- Avatar: the Last Airbender

Orjinal adı bu serinin ve orjinal dili de tabii ki İngilizce. Aslında ne yalan söyleyeyim, seriyi orjinal haliyle izlemek daha zevkli. Ama Arapça dublajı da akıcı ve anlaşılır olduğu için hoşuma gitti. Bölümler komik ve eğlenceli olmasının yanısıra her bölüm 25 dakika gibi bir süre ve üç sezon sürmesi de bir artı tabii ki. Her güne bir bölüm sıkıştırabilirsiniz böylece. Önce Türkçe altyazılı izleyip, ardından Arapça altyazılı, ardından altyazısız izlemenizi tavsiye ederim. Gerçi Arapça altyazısı bazen Arapça dublajı ile uyuşmayabiliyor, ama çok büyük bir sorun değil bu, hatta çeşitlilik gözüyle bile bakılabilir, sadece takip açısından birinci seviyelerde sıkıntı oluşturabilir.


2- Teen Titans Go!

Evet, yanlış duymadınız! Bu çizgi serinin de Netflix'de Fasih Arapça Dublajı mevcut. Televizyonda ara sıra izliyordum. İngilizce'sinde çok hızlı konuştukları için ilk kademe Arapça öğrenenler için konuşmaları pek hızlı gelebilir, ama pes etmek yok. Bence ses tonları gayet akıcı. Her bölüm en fazla yirmi dakika kadar sürüyor. Çizgi serimizin dört sezonu var ve bu da gayet güzel bir haber.

3- Black Crows

Bir sezon otuz bölümden oluşan bir Netflix dizisi bu. Açıkçası ben sadece ilk on üç bölümünü izledim, sıkılıp bıraktım. Terör örgütü DAEŞ'in (ya da DEAŞ) insanları tek tek nasıl tükettiğini, İslam adına ne tür sahtekarlıklara giriştiklerini vs. konu alan bir dizi. Dizinin bir anlatıcısı var ve belgesel havasında gidiyor. Her bölüm en fazla otuz dakika sürüyor. Bu dizide de maalesef ara ara Ammice duyacaksınız. Ama bir çok Arap ülkesi vatandaşı aynı dizide canlandırıldığından bir araya geldiklerinde Fasih konuşuyorlar. Nadiren kendi halkları ile karşılaştıklarında Ammice konuşuyorlar. Bu yüzden listeye aldım bu diziyi de. Ama ben Arapça çizgi film/dizi izlemeyi daha çok sevdiğim için diziye devam etmedim.:/

4- the Worst Witch

Bu çocuk dizisinin de Arapça dublaj versiyonu olduğu için buraya iliştiriyorum. Açıkçası dizi hem çok sıkıcı geldi hem de dublaj Fasih Arapça olmasına rağmen (belki tiz tonlar kullanıldığı için) pek beğenemedim. Tok ses Arapça'ya daha çok yakışıyor gibi hissediyorum ben nedense, o yüzden de dizi beni sarmadı. (Sarmadı derken kurgusal anlamda değil Arapça dublajı anlamında pek sarmadı.) Ama gelin görün ki Arapça dublaj bulmak pek kolay olmadığından böyle seçeneklere sığınabiliriz bence, hem altyazılı Arapça imkânı var, daha ne olsun. Dizimiz Fantastik bir çocuk dizisi... Üç sezon sürmüş ve her bölüm de yine kısa kısa. Arapça öğrenmek isteyenler için değerlendirilebilir bir seçenek olur diye düşünüyorum.

5- Richie Rich


Bir başka çocuk dizisi daha. Ama uyarmalıyım eğer Arapça'ya yeni başlıyorsanız bu diziden başlamayın. Çünkü pek çok kelime esprisi ve Arapça ile karıştırılabilecek yabancı kelimeler mevcut. Hızlı konuşmalara pek takılmıyorum ve tavsiye de ediyorum ama bu dizide biraz bilimsel konuşmalar da sezdim sanki. Ben diziyi izlemedim, ama araştırırken öyle karşıma çıktı. Bence Arapça dizi olarak listeye alınabilir, dublaj seçeneğiyle tabii:) Ve fasih konuşmaları da cabası:) Her bölüm yirmi beş dakika ve iki sezon... Bence ders seansları oluşturabilmek için yeterli bir süre. Özellikle fasih Arapça için. 

6-Henry Danger


Evet, bir başka çocuk dizisi daha:) Arapça geliştirmek için izleyeceklere şimdiden uyarı. Dizinin yalnızca İngilizce altyazısı bulunuyor Netflix'te. Ben diziyi izlemedim, araştırma amaçlı bir bölümüne baktım. Arapçası fasih ve anlaşılır. İngilizce altyazılı ya da altyazısız olarak izlenmesinde bir beis yok kanımca. Dizi sadece yirmi altı bölümlük bir sezondan oluşuyor, her bir bölüm yirmi dakika. Çerezlik bir dizi. Listede yer alabilir diye düşünüyorum.

7-the Adventures of Puss in Boots

Altı sezonluk, her bölümü yirmi dakikadan oluşan bir çizgi dizi. Fasih Arapça ve çok da hızlı değil. Bu da günlük Arapça seansı yapma ihtiyacını karşılayacak bir dizi. Dediğim gibi ben Arapça'yı çizgi film olarak görmeyi daha çok seviyorum. Yabancı dizilerin dublajı da iyi oluyor ama çizgi dizilerde ağız hareketleri çok da göze batmadığı için kafa karıştırmıyor. 

Malesef sadece bir tane Arap dizisi söyledim, çünkü fasih bulamadım başka ki bu bulduğumda bile Ammice konuşmalar yer alıyor. Ben her zaman cartoon seçeneğinden yanayım. Ama daha fazla seçenek olsun, yalnız dizi olmasın derseniz, Netflix'de Arapça film seçenekleri de mevcut. Onun dışında internette araştırıp bulduğum şöyle bir paylaşım da bulunuyor. Bol Arapçalı günler.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.