Dizi | Locke & Key; Sürükleyici Bir Fantastik Korku


Normalde spesifik bir dizi hakkında yorum yazısı hazırlamazdım. Genellikle filmlerle ilgili yazılar paylaşıyorum. Ama Locke & Key dizisinin ilk sezonunu iki günde bitirince hakkında yazmasam olmazdı diye düşündüm. Diziyi zaten fragmanını gördüğüm anda listeme almıştım ve ne zamandır Netflix'te yayınlanmasını bekliyordum. Aslında Netflix yapımlarının ahım şahım yapımlar olmadığını ve birçok alt mesaj içerdiğini düşünüyorum.

Diziyi izleme sebebim dediğim gibi tamamen fantastik ve korku öğelerinden dolayı... Fantastik ve korku bir yapımda harmanlanmışsa ve özellikle o yapım ilk gençlik çağına hitap ediyorsa benim için akan sular duruyor. Ama maalesef dizi korku sahnelerinin yetersizliği ile de sınıfta kalmış biraz. 

Şimdi aslında diziyi övme yazısı olacaktı bu... Yerme yazısı değil. Ama önce suyunu çıkarayım, incik cincik edeyim de güzel taraflarından sonra bahsedeyim dedim. Dizide hoşuma gitmeyen bir kısım da ana karakterlerden biri olan Kinsey Locke'un korkusunu yendikten sonra sergilediği saçma tavırlardı; düşmanı bellediği bir kızdan tuhaf bir şekilde intikam alması ve iki çocukla aynı anda çıkmak istemesi gibi saçma şeyler gözüme battı açıkçası. (Gerçi biraz spoiler verdim sanki ama) burada Netflix'in beynimize alttan alttan bir şeyler aşılamaya çalıştığı hissine de kapılmadım değil.

Her neyse, bu saçmalıkların dışında güzel bir diziydi (o kadar gariplik sıralayınca bunu demek normal gelmiyor biliyorum). İlk beş bölüm akıcı bir şekilde gitti. Altıncı bölümden sonra biraz sıkıldım ama son bölümde bombayı patlattılar. Bu da ikinci sezon için çanların çalındığı anlamına geliyor. Ama bence iki sezondan fazla uzatmasalar iyi olur. Hemen hemen bütün Netflix dizileri amaçsız ilerliyor bir süre sonra. Walking Dead gibi bu da bir çizgi romandan alıntı, zaten diziye başlama sebebim de sırf bu yüzdendi. Aha, dedim. Birileri sırf senaryomuz olsun da dizi yapalım dememiş. Zaten önceden var olan bir kurguyu uyarlamışlar yani. 

Locke & Key'e beni çeken bir başka etken de gizem. Gizem-Fantazya-Korku üçlemesi ve üstelik bir uyarlama olmasından ötürü hayli dikkatimi çekti. Dizide en sevdiğim karakter tabii ki küçük kahramanımız Bode Locke. Bazen durup düşünmedim de değil hani, bu kadar bıcırık boyuyla nasıl böyle cümleler kuruyor diye... Ama zeki bir karakteri oynuyor, e o kadarı da olsun bari dedim. Oyunculuğu parlak genç aktörler yolunda ilerlediğini görebilirsiniz onu izlerken. 

Sonuç olarak kurgu ilgi çekiciydi, giriş-gelişme-sonuç çok iyi ayarlanmıştı, ama maalesef gerilimi iyi veremediklerini ve bazı sahnelerin sadece doldurulma olduğunu düşünüyorum. Zaman zaman olaylardan kopar gibi hissediyorsunuz. Sanki elli dakikanın içini dolduralım diye uğraşmışlar. Bölümü otuz-kırk dakika yap mesela ama tadında bırak. Küsmeler, barışmalar, gereksiz ergen aşkı sahneleri bir hayli canımı sıktı diyebilirim. Ama nabza göre şerbet mi verilmeye çalışılmış, yoksa çizgi romanda mı bu vardı bilmiyorum. 

Kurguya gelirsek... Klasik bir taşınma hikayesiyle başlıyor dizi. (Zaten ilk iki bölüm tamamen film havasındaydı ve keyifliydi, merak uyandırıyordu yani.) Babaları gizemli bir şekilde cinayete kurban giden üç kardeş annesiyle birlikte -babalarının eskiden yaşadığı- Anahtar Ev diye anılan devasa büyüklükte, saray yavrusu bir eve taşınıyor ve evin içinde zamanla sihirli anahtarlar keşfediyorlar. Dizi fantastik başlıyor ve ardından düğüm dediğimiz gizem dolu olaylar silsilesi ile karşılaşıyoruz. İlk bölümlere bakmak isteyebilirsiniz diyerekten şuraya da bir fragman iliştireyim:


Bu arada söylemeden edemeyeceğim; dizinin opening-ending müzikleri de bir harikaydı.
Not: Dizinin içinde her ne kadar çocuk oyuncu olsa da diziyi +18 olarak işaretlemiş Netflix. Yani bence de aile ile birlikte izlenilmeyecek bir dizi (her ne kadar kurgusal olarak aile filmi tadı verse de). Maalesef dizi aslında aile dizisi uygunluğunda yapılmamış, içinde uygunsuz sahnelere (kullanılan dil ve bazı uygunsuz sahneler vs) de yer verilmiş bir fantastik dizi. Bunun da hatırlatmasını yapmış olalım.

2 yorum:

  1. Aaayayyayayay adını ilk kez sizden duydum ve çok ilgi çekici buldum, çok merak ettim :) Yaza doğru izlemeyi umuyorum ve hemen listeme ekliyorum. Teşekkürleer :)

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.