Bollywood | Rang De Basanti; Sancılı Bir Geçişin Öyküsü

Rang De Basanti 2006 yapımı bir Hint filmi. Bir yerden okuduğum kadarıyla sanırım "Baharın Rengi" anlamına geliyormuş, fakat "Onu Sarıya Boya" ya da "Sarıya Boya" şeklinde çevirmeyi uygun görmüşler. Başrolünde tabii ki  Aamir Khan var. 

Aamir Khan, genel olarak hep böyle yapımlarda karşımıza çıkıyor. Rang De Basanti komedi ve dram filmi. İçinde hem komedi hem de dram var. Seyir genelde şöyle oluyor; film komik başlıyor ve dramatik bir sonla sonlanıyor ki Aamir Khan da genellikle bu tarz yapımlarda boy göstermiş. 

Yıllar önce, lisedeyken bir tiyatroya gitmiştim. Menan Cinleri adında bir piyes. Tiyatro Greyfurt oyuncularının güzel ve nadide bir çalışmasıydı ve hatırladığım kadarıyla bu gurubun Çanakkale Mahşeri Kardeşlik Destanı adlı tiyatrosunda da seyirci olarak bulunmuştum. Ama Menan Cinleri benim ilk göz ağrımdı ve belki de gerçekten seyircisi olduğum ilk gerçek tiyatroydu. Her şey komik başlamıştı. Oyuncular ustalıkla yaptığı rolleriyle seyircileri karınlarına ağrı girmesine yol açacak kadar güldürmeyi başarmışlardı. Sadece başrol olarak değil ekip olarak mükemmel bir iş çıkarmışlardı. Gülerek izlemeye başladığımız bu tiyatronun sonunda bir o kadar ciddileştik ve hüzünlendik; gözyaşları sel oldu. Aynı anda hem gülmeyi hem de ağlatmayı başardılar ve muazzam bir oyunculuk sergilediler. O gün hiç aklımdan çıkmamıştı. Yaşım henüz on yedi falandı sanırım o sıralar. İlk kez bir tiyatroya gitmenin gururunu yaşamıştım. Tam istediğim gibi bir oyundu. Onun ardından bir kaç tiyatro oyununa daha gitmiştim ara sıra, ama hiçbiri Menan Cinleri'nin yerini tutamadı. 

Aynı anda hem ağlatıp hem de güldürebilmek inanılmaz bir yetenek ve Hint filmleri bunu çok iyi başarıyor. Aslında Rang De Basanti'de o kadar da gülmemiştim, daha çok duygulandım; özellikle de son sahnelerinde. 3 Idiots filmi buna nazaran daha komikti mesela ve yine o da aynı zamanda bir dram filmiydi.
Bu film bize bardağa dolu tarafından bakmamızı ve seferber olmamız gerektiğini öğretti. Ülkemiz maddi ve manevi elden gitmesin diye seferber olmamız gerektiğini. Çok şükür bir vatanımız var; tek bayrağa, tek devlete, tek vatana ve tek bir millete sahibiz. Bütün farklılıklarımızla iç içeyiz ve farklılıklarımızı zenginlik olarak görüyoruz. Ama değerlerimizi ve geleceğimizi koruma altına almak için ne yapıyoruz? Nasıl olsa böyle geldik böyle gider mi diyoruz yoksa bardağa dolu tarafından bakıp milli değerlerimizi korumak için en azından küçük bir adım atabiliyor muyuz?

Filmdeki gençler de kendilerine "Biz bu kadar kişiyle ne yapabiliriz ki?" diye sormuşlardı. Ama ülkelerindeki algıyı kıracak çok önemli bir adım attılar. 

Tamam, Aamir Khan da bize hep hayat dersi vermeye çalışıyor, ama toplumun da can damarından yakalıyor. Eğri oturup doğru konuşalım şimdi. Sizce de öyle değil mi?

Ayrıca filmde ülkenin gençlerinin kendine gelmelerini ve kimliklerini korumaları için şöyle bir silkinmelerini sağlayan kişinin de farklı bir kültürden ve milletten olması manidar. 

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.