Arapça Dizi | Arapça Öğrenmek İsteyenlere Youtube Dizi Tavsiyeleri


Arapça öğrenmek isteyenlerin izleyebileceği fasih dilde yapılmış serileri konuşacağız burada. Ama ondan evvel eğer ben Ammiceyi geliştirmek isterim diye düşünmekteyseniz, Youtube'da şöyle bir kanal bulunuyor: Shoof Drama (Shoof Ammice'de bak anlamında kullanılıyor.) Bu kanalda Suriye Lehçesi kullanılarak yapılmış Suriye dizilerini bulabilmeniz mümkün. Ama benim bir Arap arkadaşım Ammicemi geliştirmem için bana şu diziyi önermişti. Dizinin adı: الفصول الأربعة Arapça'da Dört Mevsim anlamına geliyor, henüz diziye pek vakit ayıramadım ama tavsiye üzerine listemde bekliyor. Eski bir dizi olduğu belli, biraz da konusu pek sarmamış olabilir ama bir ara Ammiceyi (Halk Arapçasını) öğrenmeye ciddi şekilde karar verirsem başlamayı düşünüyorum.

Biz konumuza dönelim. İzlenebilecek Fasih Arapça dilinde yayınlanmış dizileri sizin için derledim. Zaten bir çoğunu da izlemiş bulunmaktayım. Listenin ilk sırasında benim için yeri bir hayli yükseklerde olan bir dizi var.:


1- Salahuddin:

Şöyle de linkini paylaşayım dizinin: Salahuddin Youtube diye. Verdiğim linkte bölümleri sıralı bir şekilde bulabilmeniz mümkün. Size tavsiyem bir dil yabancı bir dizi üzerinden nasıl öğrenilir önce bunu idrak edebilmek adına Barış Özcan'ın şu videosuna bir bakmanız yönünde olacak. Eğer o lisanı öğrenmeye yeni başlamışsanız önce kendi dilinizin altyazısıyla izlemeniz oldukça normal. Fakat baştan sona izlemiş olduğunuz o diziye bir de dizinin lisanı neyse o altyazı ile izleyerek ikinci bir izleme yapmanız etkileyici olacaktır. Hatta bu da yetmez aynı diziyi üçüncü kez baştan sona izleyin ama bu kez altyazısız olarak.

Salahuddin için verdiğim bu linkte üç çeşidini de bulabilmeniz mümkün. Youtube ekranındaki sağ alt köşedeki ayarlar/dil seçenekleri bölümünden istediğiniz altyazıyı seçebilmeniz mümkün. Diziye gelirsek, gayet eğlenceli bir animasyon olduğunu söyleyebilirim. Yer yer güzel espriler olduğunu göreceksiniz. Bence yalnızca çocuklar için değil, Arapçasını geliştirmek isteyen her birey izleyebilir.

2- Hz. Ömer Dizisi:

Hz. Ömer Dizisi listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Linke tıklarsanız Youtube'da bir liste karşınıza çıkacaktır. Bu listenin bazı videolarının altyazısında sanırım İngilizce dili kullanılmış, bazı altyazılar da karışık olabilir. Sanırım burada bir altyazı problemi çekebilirsiniz, ne yazık ki Youtube'da başka herhangi bir listeye rastlamadım, dilerseniz siz detaylı bir araştırma yapabilirsiniz bunun için. Ben bu diziyi henüz izlemediğim için hakkında yorum yapabilmem ne yazık ki pek mümkün değil, ama lisanı gayet açık ve anlaşılır olduğu için Arapça öğreniminde size gayet katkısı olabileceğini söyleyebilirim. Ha bir de, sanırım bu dizi bir zamanlar ATV'de de yayınlanmıştı Türkçe Dublaj olarak, merak edenler bakabilir.

3- Nasreddin Hoca Serisi:

Bu çizgi serisinin dili gayet basit ve bölümleri de baya bir kısa. Bölüm olarak ne yazık ki pek uzun olmadığı için uzun soluklu terimlerle karşılaşmayabilirsiniz, ama dili gayet anlaşılır olduğundan özellikle de Arapçayı yeni öğrenmeye başlayanlar için ideal bir seri olduğunu düşünüyorum. İnternette -yanılmıyorsam- bazı bölümlerinin Türkçe ya da Arapça altyazılısı bulunuyordu. Bazı bölümlerin sonlarında bilgi yarışmalarına da yer verilmiş, tipik çocuklar için olan serilerden biri ama Arapça öğrenmek isteyen herkes bu videolardan faydalanabilir.

4- Abû at-Tayib al-Mutanabbî:

Bu diziyi yakın zamanda keşfettim. Dizinin adı: Abû at-Tayib al-Mutanabbî Linke tıklarsanız karşınızda yine bir oynatma listesi bulacaksınız. Bir biyografi dizisi eski zamanlardan. Yine Fasih Arapça olduğu için faydalı olacaktır, lakin ne yazık ki bu dizi için de altyazı seçenekleri mevcut değil. Ama Fasih Arapçayı akıcı konuşabilmek için izlenebilecek ideal dizilerden biri gibi duruyor.

Ayrıca yine hiç izlemediğim iki dizinin linkini daha vereyim: Biri Kleopatra, diğeri de Katar televizyonlarında yayınlanan şu dizi. Zaten bu paylaştığım son üç diziyi hiç izlemedim. Yakın zamanda keşfettim. Konuşmaları akıcı ve anlaşılır olduğu için paylaştım. Özellikle de bu paragrafta belirttiğim son iki dizi için hiçbir fikrim yok. Zaten konu olarak değil, lisan geliştirmeye kolaylık olması açısından yaptım paylaşımlarımı. Umarım faydalı olur.

2 yorum:

  1. Arap alfabesine aşinayım Osmanlıcadan ötürü. Hatta Osmanlıca kelimeler için sülasi köke inme gibi teknikleri de okulda görmüştüm. İngilizceyi yabancı dizi izleyerek hayli geliştirdim. Arapça da böyle öğrenilebilir belki. Teşekkürler öneriler için.

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.