Öğren | Etkili Ders Çalışma Teknikleri


Etkili ders çalışma tekniklerine dair bir yazı hazırlamayı ne zamandır düşünüyordum. Aslında biraz daha yabancı dil öğrenme teknikleri odaklı yazmayı planlamaktaydım ve bunun için her tekniğe ayrı bir yazı ayırmayı da tasarladım, ancak yabancı dil öğrenme yöntem ve tekniklerini daha sonra tek bir çatı altında toplayıp öyle yayınlamaya karar verdim. Fakat onun öncesinde ders çalışma ve not alma üzerine yaptığım araştırmaları ve izlediğim videoların da özetini içeren bir yazı paylaşacağım sizlerle. 

Bu arada bu yazıda hangi videolardan faydalandıysam sizleri o videolara da götüreceğim. Yani link vereceğim ve böylelikle videonun kendisini de izleyebileceksiniz konu ile alakalı olarak. Bu umut ediyorum ki çok daha etkili olacaktır.  

Ben yıllarca tekdüze çalışmışım. En azından diğer derslere. Yani yabancı dil konusunda yine tekniklerimin fena olmadığını düşünüyorum açıkçası. Fakat aynı şeyi not alma ve ders çalışma alışkanlıklarım için söylemezdim. Yani geçmişte böyle bir şey söyleyemezdim. Üniversite okuyup mezun oldum falan, bu sürece kadar yine kendi bildiğimi okudum teknik babında. Ancak sonradan fark edebildim böyle güzel tekniklerin olduğunu. Sonra geç olsun güç olmasın diye düşündüm. Sonuçta zararın neresinden dönersek kârdır. (Bu arada üçüncü ve dördüncü teknik tam olarak teknik sayılmasa da ekstra iyi videolar olduğu için maddeler halinde yer verdim onlara da.) Velhâsılıkelam ben sizleri ders çalışma ve verimli not alma teknikleri ile baş başa bırakayım:


1-ZİHİN HARİTASI


Bu tekniği aslında duymayan kalmamıştır. Ben de geçen haftalarda öğrendim. Ve sizleri bunu öğrendiğim o videoya şuradan götürebilirim. Video size uzun bir açıklama gibi görünebilir. Ama giriş gelişme sonuç videoda gayet net bir şekilde anlatılmış olduğu için ben çok istifade ettim şahsen ve bu teknik aklıma da baya yattı açıkçası. Şöyle bir de zihin haritası tekniğini tam da zihin haritası ile anlatan bir resim linki paylaşayım sizlerle.

Normalde link paylaşımı yaptığım konularda ekstra ayrıntıya girmiyorum ve uzun açıklama yapma gereği bu durumda duymuyorum. Ama kısa bir özet geçmem gerekirse; bu zihin haritaları sizin kısa, etkili ve öz not almanızı sağlayan görsel olarak hafızayı kuvvetlendiren ve bu şekilde de beynin her iki lopunu birden çalıştıran baya etkili bir yöntem. Bu yöntemde sizin hayal gücünüz de genişliyor. Bir nevi anahtar kelimelerle kendi zihninizi açmayı, ufkunuzu genişletmeyi ve etkili bir biçimde düşünüp analiz yapmayı öğrenmiş oluyorsunuz. Sayfalarca not alıp harıl harıl ezber yaptığınız o konular aklınızda kısa süre yaşarken, bu teknik ile hem hafızanızı güçlendirecek hem de aldığınız bilgiyi uzun süre beyninizde koruyabileceksiniz. Hatta bunun için etkili adımları anlatan şöyle bir video da izledim. Burada güzel güzel açıklamış arkadaş.

2-POMODORO


Bu teknik de en az ilk teknik kadar önemsediğim bir yöntem. Yamulmuyorsam "pomodoro" domates anlamına geliyormuş. Bu tekniğin asıl çıkış noktasını da işte şu cisim oluşturmakta. Bu da saat değil ama bir zaman çizelgesi ya da şimdiki adıyla kronometre sayılabilecek bir şeymiş sanırım. Yani çalışma saatlerini bu alete göre ayarlamış zamanında bir öğrenci ki bu öğrenci sanırım İtalyan'dı. Pomodoro isminin de buradan gelmesi lazım hatta.

İşte burada pomodoro tekniğine ait bence güzel özet bir video da mevcut. Tabii bu video da tek mi çift mi adlı bir başka tekniği de bulabileceksiniz. Ama ondan ben şimdi bahsetmeyeceğim. Hatta size pomodoro tekniği ile ilgili destek videosu olarak gördüğüm şu videoyu paylaşmak istiyorum. Gerçi burada da yine başka bir teknikten daha bahsetmiş arkadaş.

Genel olarak, yani kısaca bahsetmem gerekirse de şöyle söyleyeyim. Pomodoro tekniği demek belli bir süre çalışmaya odaklanıp araya küçük molalar vermek demek oluyor dersem sanırım yanılmam. Örneğin 25 dakika çalışıp 5 dakika ara verirseniz bu bir pomodoro sayılıyor. Dört pomodoro tamamlanınca da toplam iki saat çalışmış oluyorsunuz ve artık kendinize yarım saat dinlenme ödülü verebiliyorsunuz. Lakin önemli olan bir husus var; çalışıyor olduğunuz o 25 dakika içerisinde başka hiçbir şeye odaklanmadan sadece yapmanız gereken işe odaklanmanız gerektiği. Yani bu süre zarfında sosyal medyada falan takılmayın, sadece önünüzdeki işe odaklanın. Benden söylemesi.

3-SODTİ


İtiraf ediyorum, bu tekniği de bu kanaldan öğrendim ve videoyu acayip beğendim, oldukça da başarılı buldum, size de izlemenizi tavsiye ederim. SODTİ tekniği derken burada beş teknikten bahsediyor youtuber. Ne diyor bu başlık? Beş ana kelimeyi içeriyor. İşte şöyle açıklayabiliriz o kelimeleri: S=SEV, O=OKU, D=DENE, T=TEKRARLA ve sonuncu teknik (ki bu kısımda artı bir öneri sunduğunu kendisi de belirtmiş) İ=İZLE diyor ki bu teknik bence özellikle yabancı dil tekniği olarak harika bir teknik diyebilirim. Tabii bunları daha iyi anlayabilmeniz için videoyu izlemeye davet ediyorum sizleri.

Kısaca bir özet geçecek olursam şöyle derim: Bir işi başarmak için önce onu sevmek lazım tabii hiç şüphesiz... Biz bunu zaten biliyoruz. Ama özellikle yabancı dil öğrenmek adına okumak + denemek + tekrarlamak + izleyip takip etmek diyebilirim ben bu tekniğe.

Farkındayım, bu bölüm direkt videoyu tanıtım gibi oldu. Ama zaten bütün tekniklerde genel olarak yapmaya çalıştığım şey buydu. İzlediğim videolardan sizleri de haberdar etmek istedim ve ders çalışmak-not tutmak işini verimli hale çevirebilmek için bu tekniğin de etkili olduğu su götürmez bir gerçek.

4-ERKEN KALKMAK


Biliyorum bu bir teknik değil, ama bence yine de tekniklerin tekniği. Karışık konuştuğumun farkındayım ama olumlu bak kanalında izlediğim bir video beni gerçeklere döndürdü bu anlamda. İşte videomuz bu. Bunun dışında başka videolar da izlemiştim ama şimdi pek hatırlayamadım. Genel olarak şöyle diyeyim: Bu bir teknik gibi görünmese de sizin kendinize daha verimli vakitler ayırabilmenizi sağladığından bir nevi fazladan da çalışabilmenize olanak sağlıyor.

Yine itiraf etmem gerekir ki şu an hâlâ uyku düzenimi sağlayabilmiş değilim. Ama bu tekniğe inananların iddiası şöyle: Sadece iki hafta boyunca belli bir saatte uyanmaya kendinizi alıştırıp sabrettiğinizde göreceksiniz ki beyniniz bir süre sonra fazla uykuya gerek kalmadığına ikna olacak ve düzenli uyku sürecine geçiş yapacaksınız. Bu harika bir şey. Umarım bize de uygulamak ve kalıcılığı sağlamak nasip olur.

6 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. Çok güzel ve faydalı bir yazı, deneyeceğim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Denedikten sonraki yorumlarınızı da eksik etmeyin, yorum için teşekkürler. :)

   Sil
 3. Benim bildiğim en etkili yöntem erken kalkıp çalışmak. Kafa boşken güzel çalışılıyor.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.