Kitap | Yusuf'un Üç Gömleği | En Güzel Kıssa

Yusuf'un Üç Gömleği adlı bu şahane ötesi kitap aslında yıllar önce elime geçmişti, tabii o zamanlar kitap okuma konusunda fazla bilinçli olmadığım ya da önemsemediğim yaşlardaydım. Açıkçası bu kitap da yetişkinler için bir hayli basit diyebileceğim türden. Genç Öncüler Kitaplığı serisinden olan ve Abdullah Yıldız'ın kaleminden çıkma bu kitabı gençlere kesinlikle tavsiye ederim ki zaten gençler için yazılmış bir kitap bu.

Kuran-ı Kerim'de yer alan kıssaların arasında en güzel kıssa olan Hz. Yusuf'un Kıssası bu kitapta derinlemesine bir tahlil ile karşımıza çıkıyor. Hz. Yusuf'un muhteşem hikâyesi üç şekilde (ve üç gömlek sembolü üzerinden) karşımıza çıkıyor. Üç gömlek üç bölüm halinde ele alınıyor kitapta. Birinci Bölüm: Sahte Kanlı Gömlek. Hz. Yusuf'un küçükken kuyuya atıldığı zamanki gömleği; hani diğer on bir kardeşi Yusuf'u kuyuya atmadan evvel sinsice bir plan yapmışlardı, buna bağlı olarak onun gömleğini almış ve sahte kana bulamışlardı. Güya kurt ona saldırdı da kardeşimizi kaybettik diye yalan söylemişlerdi, ancak gömlekte ne bir diş izi vardı ne de bir yırtık. Bu Sahte Kanlı Gömlek: Masumiyet, Mağduriyet ve Mazlumiyet gömleği (sembolü) sayılmaktadır.

Bu arada kitapta rastladığım bazı ayrıntılar da vardı. Onlara değinmeden ikinci gömlek sembolüne geçmeyeyim. Bu ayrıntılar şöyle: Hz. Yakub'un diğer adı İsrail'dir. Kardeşi Ays'tan kaçarak dayısının yanına giderken gündüzleri saklanıp geceleri yürüdüğü için kendisine "İsrail" denmişti. İsrail'in kelime anlamı 'geceleyin (Allah'a) yürüyen' demektir. Bu yüzden Hz. Yakub'un soyuna İsrailoğulları, bu soydan gelen peygamberlere de "Beni İsrail peygamberleri" denir. 

Yine kitapta Yusuf Suresinin 6. ayetinin kısa bir tefsirine de rastlıyoruz. Önce Yusuf Suresinin 6. ayeti kerimesini bir hatırlayalım. Meallerinden birini şuraya paylaşıyorum:

Anlaşılan böylece rabbin seni seçecek, sana rüyada görülenlerin yorumunu (te'vîl-i ehâdîs) öğretecek ve daha önce ataların İbrâhim ve İshak’a nimetini tamamladığı gibi sana ve Ya‘kūb soyuna da nimetini tamamlayacaktır. Kuşkusuz rabbin çok iyi bilendir, hikmet sahibidir.

"Ehâdîs" terimi, söz ya da haber anlamındaki hadîs kelimesinin ve "yeni vuku bulan bir şey, olay, hadise" anlamındaki hâdis kelimesinin çoğuludur. Dolayısıyla "te'vîl-i ehâdîs"; sadece sözlerin, haberlerin, rüyaların yorumunu yapma değil, aynı zamanda olayların, hâdiselerin iç yüzünü kavrama yeteneğini ve bilgisini de ifade eder.


Yukarıdaki (ve kitapta yer alan) bu açıklamaya göre Rüya Tabiri dediğimiz olgunun aynı zamanda geniş bir ilim olduğunu da keşfediyoruz. Tabii ki bu sözüm yalnızca salih kişilerin ya da peygamberlerin tabirleri için geçerli. Eskiden bu öyle yüce bir ilim kabul edilmekteyken, şu an bu ilme ve yeteneğe sahip kişi kalmamış desek yeridir. İnternet sitelerinde yer alan çeşitli rüya tabirlerine başvurmaktayız hâlâ. Ancak eski zamanlardaki üstün görü yeteneği şu an kayıp ve tecrübesiz kişilerin ellerine bırakılmış durumda olduğundan doğrudan net bir sonuca varılması imkansız görünüyor. Kaldı ki eski zamanlarda dahi tabir denilen bu yetenek işi ancak peygamberlerin ya da salih kişilerin rüyaları için kesin bilgiler ifade edebiliyordu. Halktan kesim için yapılan tabirlerin ise kesin bilgiler ifade etmeme ihtimali o zamanlardan beri bilinmekteydi. Tabii bütün bunların içinden Hz. Yusuf'a verilen üstün yetenek sıyrılmış durumda. Nitekim Kuranı Kerim'in bu ayetinde bize bildirilene bakılırsa, Hz. Yusuf olayların tev'îli yeteneğine sahipti ve bu durum da onun bu yeteneğe tartışmasız sahip olduğunu gösterir.

Kitabın ikinci bölümü ise tabii ki Hz. Yusuf'un ikinci gömleği olan Arkadan Yırtılan Gömlek hakkında. İkinci Bölüm: Arkadan Yırtılan Gömlek. Hani Mısır Azizinin kervanı Yusuf (a.s)'un içinde bulunduğu kuyudan su çekmek için mola verdiklerinde ona rastlıyordu da Mısır Azizi Yusuf'u görkemli evinde besleyip büyütmeye karar veriyordu. Ama yaşı geçtikçe Hz. Yusuf güzelleşiyor ve saraydakilerin dikkatini çekiyordu. Özellikle de Mısır Azizinin hanımının dikkatini çeken Hz. Yusuf bir gün onun tuzağına düşmüştü de kaçmaya çalışırken Mısır Azizinin karısı onun gömleğini arkadan çekiştirmişti. İşte böyle arkadan yırtıldı gömlek. Hz. Yusuf iffetini korumaya çalışırken yırtılmıştı ve bu yüzden bu gömlek: İffet, İsmet ve İhlas gömleği (sembolü) sayılmaktadır.

Hz. Yusuf'un gömleğinin arkadan yırtılmasına sebep olan kadının ismi bir rivayete göre Züleyha, başka bir rivayete göre ise Rail'dir. Bu kitaba göre bu kadın hakkında şöyle bir açıklama yer almakta: Rail hakkında çeşitli kaynaklarda ve -maalesef- bazı İslâmi kaynaklarda abartılarak anlatılan ve onu "zavallı, masum bir aşk tutkunu ve mağduru" gibi takdîm eden, ayet ve hadislerde asla söz edilmediği halde, onu 'Yusuf aşkından gözleri kör olan, ihtiyarlayan, ama Yusuf'un bir duasıyla tekrar eski güzelliğine kavuşan, nihayet onunla evlenip muradına eren bir örnek âşık' gibi kutsayan yaklaşımları yanlış ve son derece tehlikeli bulmaktayız.

Bu arada kitapta yer alan başka bir ayrıntıya da değinelim: Millet kelimesi, (örneğin Millet-i İbrahim derken); 'ulus, ırk' anlamındaki ve batı dilindeki 'nation' anlamındaki kelime ile değil, aksine 'din' kelimesi ile bağdaştırılmalıdır. Millet-i İbrahim derken de Hz. İbrahim'in milletinden ya da ulusundan değil, onun dininden (onun dinine tabi olan insanlardan) bahsedilir aslında.

Kitaptaki Üçüncü Bölüm: Yusuf Kokulu Gömlek. Hz. Yusuf'un (Züleyha'nın karalamalarıyla) zindana atılmasından sonra Mısıra aziz olduğu yıllar. Babası onu artık ölü olarak bellemişken babasına yolladığı o Yusuf Kokan ve Hz. Yakub'un görmeyen gözlerinin açılmasına vesile olan sultan gömleği: İktidar, İstikrar ve İstikamet gömleği (sembolü) sayılmaktadır.


Zindandan saraya yükselen bir hayat öyküsü. En güzel kıssa; Ahsen'u-l Kasas. Arapçasıyla; أحسن القصص Mısır'da Tevhid inancının yerleşmesine vesile olan Hz. Yusuf'un kıssasından çıkarılabilecek dersleri en güzel şekliyle (üç ana bölümde) incelemiş bir kitap Yusuf'un Üç Gömleği. Nitekim Abdullah Yıldız kitabını sonlandırırken güzel cümleleri ile de hem benzetme yaparak hem de toparlayarak şu sözlerle noktalamış kitabını:


...Bugün, seküler temele dayalı Batılı değerlerin bütün dünyaya 'küresel değerler' diye dayatıldığı, İslami değerlerin 'tehdit' olarak algılanıp yok edilmek istendiği, tüm yeryüzünün müslümanlara zindan edilmeye çalışıldığı dünyada; mümin davetçiler ve Genç Öncüler, tıpkı Mısır zindanlarını "Medrese-i Yûsufiye"ye dönüştüren Hz. Yusuf gibi, karşılarına çıkabilecek hiçbir zorluğa ve engele aldırmadan, tevhid mücadelelerini ve hakkı/hakikati tebliğ görevlerini sürekli ve kesintisiz olarak sürdürebilmelidirler. ...dik durdukları ve eğilmedikleri takdirde, Allah'ın lûtfu, ihsanı, yardımı ve desteği onların yanında olacaktır.

Allah bize yeter, o ne güzel vekildir. (Ali İmran-173) 

12 yorum:

 1. Çok güzel yazılar hazırlıyorsunuz başarılar. Kötüler her zaman var olacak demekki.

  YanıtlayınSil
 2. Harika bir inceleme yazısı. Sonuna kadar okudum ve kitabı da listeme aldım. Bugünkü blog listemde de link verip paylaşacağım yazınızı. Başarılar :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Paylaşımınız için teşekkür ediyorum o halde.^^ Beğenmenize çok sevindim.
   Nice yazılarda görüşmek dileğiyle:)

   Sil
 3. Merhabalar,sizi yeni keşif ettim.Faydalı içerik ile dolu blogunuzu sevdim.Takip ve izlemeye aldım.Bana da beklerim(tariflimutfak/sibelinyemekleri/incilay).Başarılar dilerim.

  YanıtlayınSil
 4. Beğenerek okuduğum bir kitaptı. Kitabın hakkını veren bir tanıtım yazısı olmuş.

  YanıtlayınSil
 5. Yazıyı okudum bir de hani Hz. Yusufun hayatını anlatan bir dizi film var kaç bölüm tam hatırlamıyorum ama 45 di heralde hepsini izledim o yüzden çok iyi biliyor gibi hissediyorum hayatını ama muhakkak bilinmeyen detaylar da vardır teşekkür ederim saygılar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kanal 7'de öyle bir dizi gördüğümü hatırlıyorum. bir türlü baştan sona izlemek nasip olmamıştı. ama diziye bir sürü israiliyat girdiğini düşünüyorum. sonuçta bütün dizilerde bir parça da olsa kurgu barınıyor barındırılıyor. yani baktığımız zaman bu çok normal aslında:)

   Sil
  2. evet bir kaç kanalda özellikle ramazan ayında veriyorlar ama ben internetten izledim blogunuz çok güzel takibe aldım görüşmek dileği ile saygılar.

   Sil
 6. Çok güzel sembolize edilmiş. Emeğinize sağlık Hatice Hanım.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.