Çocuk Edebiyatı | Roald Dahl - Matilda

Yeni bir Roald Dahl kitabıyla karşınızdayım. Okuyalı çok oldu ama yine de yazmam gereken yazılardan biriydi bu. Çünkü sinemaya da uyarlandığı için mutlaka yazmalıyım diye düşünüyordum. Sinemaya uyarlanan kitaplar bende her zaman heyecan oluşturur. Bu heyecanı tarif edemesem de elimden geldiğince kitap hakkında bir şeyler karalamaya çalışacağım. 

Roald Dahl'ın Matilda isimli kitabı, birçoklarının bırakın yürümeyi, emeklemeyi bile yeni yeni öğrendiği bir çağda Matilda isimli ufaklığın yazmayı sökmesi ile başlıyor. Dört yaşına ulaşmadan yığınla kitap bitiren mucizevi bir çocuk oluveriyor Matilda. Sorun şu ki ailesine hiç çekmemiş; hatta onların tam tersi. Duyarsız, sahte işlerle para kazanan, müşterileri kandırarak geçinen bir ikinci el araba satıcısı olan Bay Wormwood ile her hafta öğleden sonralarını bingo oynayarak geçiren ve bakımına düşkün olsa bile yapay bir güzellikle kendini çirkinleştiren Bayan Wormwood'un kızıdır Matilda. Bir de ağabeyi vardır, ama Matilda ağabeyine de çekmemiştir. Çünkü abisi gayet sıradan bir zekaya sahiptir ve hatta babasının son derece tehlikeli meslek sırlarına kulak kabartacak kadar da geri kafalıdır.

Ailesi, dört yaşında bir hesap makinesinden daha hızlı işlem çözen Matilda'nın zekasını bırakın farkına varmayı ya da umursamayı; son derece tehlikeli bulurlar. Matilda aileye göre sadece bir kabuktur. Kabuklar bir süre kanamayı tutmak için vardırlar ve zamanında soyulup atılırlar. Matilda'nın ailesi içindeki tek konumu buydu işte. Kızlarını büyük bir tehlike ya da kurtulmaları gereken bir çıban olarak görürlerdi, ancak her akşam önlerine aldıkları yemek tepsileri ile televizyon karşısına geçme alışkanlığına onu da zorlamaktan geri kalmazlardı, zira Baba Wormwood'a göre bu ailenin bir arada geçirdiği en değerli vakitlerdi. Matilda ise bu geleneksel(!) aile vakitlerini kitap okuyarak geçirmek istiyor, dolayısıyla babasının tepesini attırıyordu.

İşte hikayemiz de burada başlıyor. Matilda okuma yaşına gelip de (hatta kitaba göre bu yaşı geçip de) okula ailesinin zorla harekete geçirilmesi sonucu yazdırılması ile işler daha da büyüyor. Sınıf Öğretmenleri olan Bayan Honey, Matilda'nın üstün zekasını keşfedince asıl kurgumuz o zaman başlamış oluyor. Matilda'nın daha küçüklükten anne ve babasına ders vermeye kalkması, okul müdürünün zorba halleri, Bayan Honey'nin gerçek hikayesi de öğrenmemiz gereken diğer konular... Mathilda'nın sonradan ortaya çıkan özel gücü de cabası tabii.

Roald Dahl kitapları ile olan yolculuğum sürüyor. Pek çok eserinin de -tıpkı Matilda gibi- beyazperdeye uyarlandığını söylemek mümkün. Çocuk Edebiyatı kitaplığınızda Roald Dahl olmazsa olmazlardan. Şurada ve burada başka çocuk edebiyatı eser yorumlarını da bulabilmeniz mümkün tabii. İyi okumalar.

2 yorum:

 1. Çok güzel bir tanıtım, bazı çocuklar Allah vergisi olarak diğerlerinden bir adım önde olabiliyor; çocuk edebiyatı beni daima etkilemiştir. Emeğinize sağlık Hatice Hanım.:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkürler.
   Ayrıca Hakkımda bilmediğiniz 11 şey mim yazınızı sevdim, ben de backlink vererek paylaşacağım, o yazıma da uğrarsanız memnun kalırım. Mim yazılarından hiç anlamam ama bir yerden başlamak istiyorum :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.