Web | Blogger İçin Arşiv Sayfası Oluşturma


Ne zamandır böyle bir yayın oluşturmayı planlıyordum. Yani sadece arşiv sayfası oluşturma ile ilgili değil, ayrıca bu ve buna benzer (blogger site yapımında kullandığım teknikleri ve kimlerden hangi yollarla bu siteyi tamamladığımı bildirme amaçlı) paylaşımlar yapmayı düşünüyordum.

Ekstra köşesi, hem site reklamlarına yer vereceğim bir bölüm olacak hem de dizi-film eleştirileri, kitap tanıtımları ya da karalamalarım haricinde aklıma takılan ve paylaşmak istediğim gerek günlük hayattan gerek teknik bilgilerden ve gerekse blog dünyasından paylaşımlarda bulunacağım yeni bir alan olacak benim için. Belki sinema ve edebiyat paylaşımı olmayacak ama yedek kafa kağıdım olacak. Bu yüzden bu bölüme yedek kafa kağıdı da diyebilirim sanırım. Lafı fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Arşiv sayfası oluşturmak hep aklımın bir köşesinde vardı ancak neyi nasıl yapacağımı ve hangi kodu kullanacağımı tam kestiremiyordum. İnternette yaptığım araştırmalarım sonucunda şöyle bir sayfa karşıma çıktı. Buradan aldığım kod oldukça işime yaradı. Ayrıca siteden de genel olarak yararlandığımı söylemeliyim.


Arşiv Sayfası Nasıl Oluşturulur?

Aslında buna benzer etrafta inanılmaz yayınlar mevcut. Belki çok daha etkili anlatımlar da var. Ancak ben kendi tecrübelerim ışığında olayı kısa keserek size aktarmak istiyorum. Öncelikle yukarıda linkini verdiğim siteden bu konuda istifade edebileceğinize emin olabilirsiniz. Alternatif bir arşiv sayfası oluşturmak niyetindeyseniz, benim yukarıda verdiğim linkten kodu kopyalayıp işe başlayabilirsiniz. Öncelikle blogger >> sayfalar'a gelin ve yeni bir sayfa oluşturun. Sayfanın adına Arşiv diyebilirsiniz. Sayfanın adını verdikten sonra da HTML bölümüne gelin ve kodu yapıştırın. Kodun sonunda yer alan ve kendi sitenizin linkini vermeniz gereken bölgeyi değiştirip oraya site linkinizi yerleştirmeyi sakın unutmayın. Hemen ardından yayınla seçeneğine tıklayın. 

Henüz işlemimiz bitmedi. Yukarıda anlattığım işlemleri tamamladığınız anda bloggerda sol tarafta bulunan yerleşim bölgesine gelin. Hemen ardından menü bölmesine tıklayıp yeni bir sayfa ekleyin. Buraya sayfa adınızı ve sayfanızın linkini ekleyip onaylamanız gerekmektedir. Bu işlemlerin hepsini tamamladığınızda arşiv sayfanız hazır hale gelecektir.

Başta da belirttiğim gibi, belki bu tür içeriklerden milyonlarca vardır, ancak fark ettiyseniz (ki çok bariz olduğundan fark etmemeniz mümkün değil) yukarıda link verdim ki bu da arşiv kodunu aldığım siteye bir nevi teşekkürlerimi sunduğum anlamına geliyor. 😃

4 yorum:

  1. Elinize sağlık ben de zaman zaman bazı sayfaları yapmak için saatlerce internette geziniyorum. Yapamadıklarım da oluyor. Bu bilgi çok faydalı oldu.

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.