Sinema | Macera Tadında İzlenebilecek En İyi 4 Aile Filmi

Ailece oturup film keyfi yapabileceğiniz tavsiye filmler koleksiyonumdan en sevdiğim 4 filmi sizlerle paylaşıyorum. Aslında burada amacım tabii ki de sizlere bu filmleri kesinlikle izleyin öğüdü falan vermek değil. Ben kendi alanımda çok beğendiğim dört filmi seçtim. Benim gibi çocuk filmlerini özellikle de fantastik-macera türünde olanları izlemeye doyamayanlardansanız diyerekten naçizane tavsiyelerde bulunmak istedim.

Ailece izlenebilecek birçok film tavsiyesi yapabilirim, ancak şimdilik az bir rakam paylaşıyorum. İleride inşallah daha başka paylaşımlarda da bulunacağım. Yalnız şimdilik bu liste ile sizleri baş başa bırakıyorum. Umarım hoşunuza giderler, zira benim çok keyif aldığım yapımlardı gerçekten.

1- the BFG: 

Türkçe adı Koca Sevimli Dev olan bu film, aslında Roald Dahl tarafından yazılmış Can yayınlarının Türkçemize kazandırdığı bir kitaptan uyarlama. Film 2016 yılında çekilmiş ve bence görsel efektler yönüyle de oldukça başarılı bir film. Tabii ki benim tavsiyem Roald Dahl'ın tarzını görebilmeniz açısından kitaplarını da okumanız yönünde olacak.

Roald Dahl'ın çok içten, sıcak ve samimi bir dili var ve her ne kadar çocuk edebiyatı gibi dursa da aslında büyüklere de dersler veren oldukça etkileyici eserler kaleme almış. Koca Sevimli Dev isimli çalışması da bu eserlerinden biri. Koca Sevimli Dev kitabını henüz okumadım ama filmdeki dev karakterini sevemeden edemiyorsunuz. Hele o konuşma şekli ve dilde yaptığı tatlı hatalar. Türkçe alt yazılı izlemiştim ben bu filmi.  You is... They is... tarzından böyle tatlı gramer hataları yapıyordu konuşurken. :) Gramerin tatlı hatası mı olur demeyin. Bence önce izleyin. Sonra ne dediğimi, daha doğrusu neden sevdiğimi anlarsınız. Zaten hem macera hem fantastik hem de aile filmi, üç sevdiğim tür de bir arada.

2- Spiderwick Günceleri:

En az on kere izlemişimdir bu filmi de. Bir filmi çok beğendiysem ara sıra döner dolaşır yine aynı filmi izlerim. İşte bu film de onlardan biri. Dahası hem fantastik, hem macera hem de aile filmi, daha ne olsun! Bu üç türün bir arada olduğu filmler beni gerçekten mutlu ediyor. 2008 yılında çekilmiş bu filmin orjinal adı: the Spiderwick Chronicles. Başrollerini Freddie Highmore, Mary-Louise Parker ve Sarah Bolger paylaşıyor. 

Film aslında tahmin edebileceğiniz üzere bir kitaptan alıntı. Hatta kitap serisinden. Spiderwick Günceleri; Holly Black ve Tony DiTerlizzi adında iki yazarın ortak çalışması olan bir fantastik seri olma özelliğini taşıyor. Doğan Egmont Yayınları tarafından Türkçemize kazandırılan bu serinin ilk kitabını biraz inceleme fırsatım oldu. İtiraf etmeliyim ki henüz okumadım. Okunacak kitap listemin kabarıklığından ötürü bu kitap serisini erteledim. Umarım daha fazla ertelemem.

3-Terabithia Köprüsü:

2007 yapımı bu filmin orjinal adı: Bridge to Terabithia. Fantastik gibi görünse de film tam olarak fantastik sayılmaz. Macera, dram ve aile filmi ve şuradaki bilgilendirmeden yola çıkarak aslında bu filmin de bir kitaptan uyarlama olduğunu anlıyoruz. Katherine Paterson'un kaleme aldığı bu kitabı orjinal dilinde şöyle bir incelemiştim. Kitabı Türkçemize kazandıran yayınevi de Epsilon. Buradan da kitap hakkında bilgiye ulaşabilir ve ilk sayfalara bakabilirsiniz.

Kitabı listeme ekliyorum. Ancak ne zaman elime geçer de okurum bilemem. Yine de ilk sayfalara bakınca görüyorum ki çok içten bir dili var ve akıcı, oldukça da sürükleyici bir kitap. Zaten 148 sayfaymış. Bir çırpıda biter. Umarım okumayı unutmaz da okuyabilirim. Aslında filmini izledim, ancak kitapta tekrar hatırlamak istediğim bazı sahneler var. Ayrıca kelimelere dökülmüş halini de merak etmiyor değilim. İnanılmaz sıcak, içten ve ailecek oturup izleyebileceğiniz bir film istiyorsanız Terabithia Köprüsü tam size göre.

4- Zahura: Bir Uzay Macerası:

Geldik bir başka çocuk filmine daha. Çocuk filmi deyip geçmeyin, gerçekten büyüklerin de bir şeyler kapabileceği filmler bunlar. Zathura filminin, listemizdeki üçüncü film ile bir ortak yanı var. Oyuncuları aynı. Josh Hutcherson hem Terabithia'da hem de bu filmde karşınıza çıkacak. Yalnız bu filmde biraz daha küçük olarak karşınıza çıkacak. Zira film 2005 yapımı. Filmin orjinal adı ise Zathura: A Space Adventure.

Filmi sevme sebebimi ben, bu filmin de aslında kitaptan uyarlama olmasına bağladım. Şuradaki bilgilendirmeye göre evet, bu film de bir kitaptan uyarlanmış. Aslında kitaptan uyarlama olduğunu az önce imdbye bakınca gördüm. :) Sonra da filmi aslında neden bu kadar çok sevmiş olduğumu öğrenmiş oldum. Chris Van Allsburg yazmış kitabı. Kitapyurdunda yazara ait şu kitap dışında bir kayıt da bulamadım. Zathura sanırım Türkçeye çevirilmemiş.

Her neyse, biz filme dönelim. Klasik bir aile ve macera filmi diyebilirim. Ama bu bir uzay macerası ve her türlü macera filmini seven bendeniz özellikle uzay ile ilgili filmleri de listeme alan biriyim. Bu da o tür filmlerden biriydi. Bir de çocuk filmi olunca benden iyi puan aldı. Ama bir Spiderwick kadar da etkili değildi bana göre :)

Bonus: Charlie and the Chocolate Factory:

Filmi neden orjinal adıyla yazdım, çünkü bu film şöyle çevrilmeliydi: Charlie ve Çikolata Fabrikası. Çünkü tam olarak anlamı bu. Filmi Charlie'nin Çikolata Fabrikası olarak çevirmek büyük bir spoiler vermek değil de nedir? Tamam, diğer türlü de az çok tahmin de bulunabilirdik, ama orjinali bozmaya ne hacet? Zaten biz millet olarak filmi önce izleyip sonra konuya göre onun adını tercüme etmeye alışmışız. Bu da filmin orjinal adıyla alakasız absürt isimler ortaya çıkarıyor. Neyse, belki bu konuya daha sonra değinirim.

Charlie ve Çikolata Fabrikası da Roald Dahl'ın aynı adlı eserinden uyarlama. Fakat ben bu kitabın devamı olan Charlie'nin Büyük Cam Asansörü'nü okumuştum. Şimdi aslında Can yayınlarının Türkçemize kazandırdığı iki eserde de isimler Charlie'nin diye başlıyor, yani aslında kitap ismi bu şekilde çevrilmiş en baştan; isim öncesinde zaten kitapta bu şekilde ifade edilmiş. Dolayısıyla filmcilere de pek atarlanmamak lazım galiba. :)

Binbir kılığa bürünebilen Johnny Depp'in bu filmde de Willy Wonka karakterine cuk oturduğunu görmüşsünüzdür. Freddie Highmore'u da belki bu filmde tanıdınız. Ama size daha önemli olduğunu düşündüğüm bir ayrıntı vereceğim şimdi:

Johnny Depp, Helena Bonham Carter'la bu filmde de rol almış ve ikili neredeyse her yerde karşımıza çıkıyor. Asıl adı Corpse Bride olan Ölü Gelin adlı filmdeki baş karakterleri bile seslendirmişler. Tam diyecektim ki Harry Potter'da Bellatrix Lestrange rolünde bu kadın vardı ama Johnny Depp yoktu diye; ancak Fantastik Canavarlar filmindeki Grindelwald rolüyle Johnny Depp yeniden karşımıza çıktı. Tamam, belki bu karakter Harry Potter'dan elli yıl önce karşımıza çıkmış oluyor. Ama yine de Helena Bonham Carter ile (aynı filmde olmasa da) bir nevi aynı projede tekrar bir araya gelmişler gibi hissettim.

Dikkat bu paragraflarda sürprizbozan var:


Bazen böyle şeyler gözüme takılıyor. Mesela Leonardo di Caprio neden hep hakkı yenmiş ya da ezik düşmüş bir karakteri oynuyor diye de düşünürüm. Titanic filmindeki sonunu herkes bilir az çok. Shutter Island, Blood Diamond, Body of Lies, Inception, the Great Gatsby vs. bu filmleri de az çok duymuşsunuzdur, hepsinde de Leonardo di Caprio başroldür ve hepsinde de sanki adamın alnına ezik tiplemeyi başrolde oynarım yazılıymış gibi hemen hemen aynı tiplemeler mevcuttur. Hakkı yenmiş ya da hor görülmüş ya da kendisini kötü bir sonun beklediği filmlerde oynuyor. Tıpkı Sean Bean gibi.

Bu benim aklıma bir ihtimal getiriyor tabii: Bazı tiplemeleri oynayacak adamları seçerken arz ve talep meselesine göre hareket ediliyor. Hangi tiplemeler hangi oyunculara daha çok yakıştırılmışsa ona göre bir yol alınıyor. Tabii bu durum oyunculuk yeteneğine göre değil, oyuncuların görünüşüne göre de olabilir. Mesela Sean Bean cesur ve gururlu bir aile babası gibi bir tipe daha çok yakışırken, Leonardo di Caprio hakkı yenmiş ve duygusal tiplemelere daha çok yakışıyor. Bunun haricinde büyük kemikli surat yapısına ve kocaman gövdeye sahip olan oyuncular da Süpermen, Batman, Thor vs. gibi tiplemeler için seçiliyor.

Tabii bu ekstra bilgiler kendi kişisel görüşlerim. Konumuzdan baya bir sapmış olsak da aklıma gelmişken yazayım dedim. Bu arada distopya kurguları ile ilgileniyorsanız da bu yazım ilginizi çekebilir. Bir sonraki yazımda görüşmek ümidiyle. :)

8 yorum:

 1. Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. Faydalı bilgilendirme için çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 3. Film tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğunuza memnun oldum:)

   Sil
  2. elimizden dilimizden geldiğince destek oluruz hatice hanım saygılar

   Sil
 4. Emeğinize sağlık.''Ağaç Ev Sohbetleri 7'' başlıklı yazımı okumak ve yorumlarınızla katkıda bulunmak üzere sizi blogumda görmekten mutluluk duyacağım, teşekkürler.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.