Çocuk Edebiyatı | Hayatın O Güzel Şarkısı


Son zamanlarda çocuk edebiyatı ile ilgili kitaplara daha da ağırlık verdim. Sanki özümü buluyorum okudukça o kitapları. Çocuk edebiyatını ne kadar çok sevdiğimi hatırlıyorum ve bu yüzden de ağırlık vermeye çalışıyorum. Şeker Portakalı kitabından sonra Jose Mauro De Vasconcelos'un Hayatın O Güzel Şarkısı kitabı da beni hayal kırıklığına uğratmadı. Zaten ince bir kitap ama ben öyküleri peyderpey okudum. Her güne bir öykü şeklinde. Ancak normalde elinize aldığınız anda bitirebileceğiniz bir çocuk kitabı olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim.

Kitapla ilgili burada harika bir bilgilendirme yazısına rastladım. Yann Tiersen - Sur le fil adlı çalışmayı da kitabı okurken dinlenebilecek en iyi müzik olarak işaretlemiş, müziği dinledim ve gerçekten uygun bir müzik olduğunu düşünüyorum. En azından ilk 1.45'inci saniyesine kadar; ben kemanın çok hızlı çalındığı anları pek dinlememeyi tercih ediyorum. Keman yavaş çalınırken kulağıma daha iyi geliyor. İşte müziğin özellikle o ilk dakikası için de şöyle bir yorum yapmayı tercih ederdim: Çocukluk günlerinize bakarken ardınızdan esen rüzgarın saçlarınızı okşadığını hissediyorsunuz dinlerken, kayıp yıllarınızı acıklı bir dinginlikle seyre dalıyorsunuz ama emin olun kitabı okurken bunu daha derin hissedeceksiniz. Normalde piyanoyu kemana tercih eden biriyimdir ama sanırım bana İran Filmlerindeki dramı hatırlattığı için de kemanın zihnimdeki o büyük etkisini inkar edemem; ne yazık ki bu duygunun bana huzur verdiğini de söyleyemem.

Kitapta birbirinden etkileyici dört öykü ile karşılaşıyorsunuz. Hayvanların ve bitkilerin gözünden insanları izliyorsunuz. Bir kuş, bir balık, bir tay ve bir de mango ağacının acıklı öyküsü var kitapta. İnsanların ne kadar vurdumduymaz, acımasız, vefasız oldukları ile ilgili anlamlı öyküler bunlar. Elindekinin kıymetini bilmeyenlerin öyküsü ya da kendisinden başkasını düşünmeyen vurdumduymazların içler acısı yanlarını açığa çıkaran öyküler diyebilirim. 

Belki de en son okuduğumdan ya da ormanlara olan düşkünlüğümden mi bilemiyorum ama en son öyküyü daha bir sevmiştim. Küçüklüğünde sürekli evinin yakınındaki mango ağacına giden ve hep onunla dertleşen bir çocuğun büyüdüğünde bunu hatırlamaması ve hatta küçük çocukların ağaçlarla konuşabildiğine dair inancını tamamen yitirmiş olması o ağacın gözünden anlatıldığında ortaya acıklı bir manzara çıkıyor. 


Kitaptaki her bir öyküde ortak noktanın; hiçbir şeyin eskisi gibi kalmadığı mesajı olduğunu görüyoruz. Maalesef mutlu sonla bitmiyor öyküler, her ne kadar binbir hayallerle başlasa da. Yapıcı olarak görünen insanlar sonunda yıkıcı olup çıkıyor ve nice hayatlar son buluyor. 

Hiç bu kadar hüzünlü bir çocuk kitabı (tabii daha sonra A Monster Calls adlı esere rastladığımı düşünmezsek) okumamıştım. Yazarın aslında Şeker Portakalı adlı eserinde de insanların karanlık tarafına şahit oluyorsunuz. O yüzden yer yer o kitabı hatırladım bu öyküleri okurken. Siz de yazarın diline aşina iseniz ve seviyorsanız, bu kitabı da hemen biterebileceğinizi garanti ederim. 

8 yorum:

 1. Ülkemizde de gülten dayı oğlu ve birkaç yazar haricinde çocuk edebiyatı yazan az..Yazanda varsa taklit ..özgün bişey yok

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gülten Dayıoğlu'nu duymuştum, Mo'nun Gizemi okuyacaklarım arasında inşallah. Özgün eserler bulmak gerçekten zor maalesef.

   Sil
 2. İlginç olan şu ki, çocuk edebiyatını bile yetişkinler derlemektedir. Çocukça duyguları anlamak için olayları çocukların gözlerinden görmek gerekir. Yine de çok değerli bir yazı olmuş teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunu yapabildikleri için zaten çocuk edebiyatı yazarları gözümde bir derece daha yüksekte duruyor:)

   Sil
 3. Hep derim, çocuk kitaplarını okumaya yetişkinlerin çok daha fazla ihtiyacı var. Anlattığınıza göre, bu kitapta öyle kitaplardan biri

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum, çocukken okusaydım belki de bu kadar muhakeme edemezdim.

   Sil
 4. Hatice Hanım bu mesajı iletişim sayfasından göndermek istedim ancak bir türlü gönderemedim. Temanız çok güzel, bu temayı kendiniz mi düzenliyorsunuz? yok sa birilerinden teknik destek alıyor musunuz? bir de bu tema ücretsiz bir tema mı? İyi çalışmalar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İletişim sayfamda bir sorun oluşmuş olabilir.
   Temam ücretsiz. Sitenin en altına indiğinizde karşınıza temayı aldığım yerin linki çıkıyor: BeautyTemplates
   Beğenmenize sevindim :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.