Kitap | Kitap Takası için Uygulama ÖnerisiŞimdi, öncelikle söyleyeceğim şey şu: Hepimiz artık dijital kütüphane çağına doğru ilerliyoruz. Bunun ilk örneğini zaten elektronik kitaplar oluşturdu. Lakin şu da bir gerçek ki hepimiz (daha doğrusu hemen hemen hepimiz) yine hakiki kitap sayfalarını ve sayfa kokularını dijital kitaplara tercih ediyoruz. Ama fakat lakin şöyle bir gerçek daha var: Kitaplar pahalı! Yığınla okunacak kitap var ve kitaplar pahalı! Acı bir gerçek! Fakat bu acıyı dindirecek ferahlatıcı bir çözüm var: O da kitap takası ve bunun için önümüze serilmiş -ve benim yeni keşfettiğim- bir uygulama: kitapdostum.com 

Bir nevi tumblr gibi bir tarza sdahip olan bu uygulamada kendi dijital kütüphanemizi oluşturup, istediğimiz gibi kitap yorumları paylaşabiliyoruz. Lakin ayrıntılara girmeden önce internetten kitap alışverişine de değinmek istiyorum izninizle.

Ben şahsen alacağım kitapları satın almadan önce iyice araştırıyorum; yani satıldığı yerleri araştırıyorum. Fuarları geziyorum, kitapçılara gidiyorum, çeşitli notlar alıyorum: Sonra dönüp dolaşıp yine kürkçü dükkânıma yani internete dönüyorum. Bence internetten kitap almak daha avantajlı ve ucuz. Bunun için kitapyurdu.com ya da babil.com gibi siteleri tercih ediyorum. Ve kitap aldığım zaman tane tane değil, toplu olarak alıyorum. Çünkü 30₺ ya da 50₺ üzeri alışverişlerde kampanya oluyor. (Misal; 30₺ üzeri alışverişler için kargo 1₺ ya da 50₺ üzeri alışverişler için kargo bedava gibi kampanyalar oluyor.) Hem de kitaplar da ucuza gelmiş oluyor. Bu böyle devam ettiği sürece dışarıdan kitap almamaya ve evden sipariş vermeye de devam edeceğim gibi görünüyor. Pek öyle “Haydi dışarı çıkalım gezelim bakalım!” tarzlı biri olmadığım için de evden sipariş vermek işime geliyor açıkçası.

Bunun haricinde, “Bu iş böyle gitmez, okuyacağımız kitap çok fazla! Satın al al nereye kadar!” diyen kişilerin de seslerine cevap veren bir telefon uygulaması olan 'KitapDostum'dan bahsedeceğim şimdi.

Malum herkesin evinde kütüphanesi yok; kütüphaneye ayıracak mekânları ya da bütçeleri olmayan da var elbette. Hal böyle olunca kitap takasları devreye giriyor. Bunun için de akıllı telefonlara playstore’dan indirebileceğimiz ‘KitapDostum’ adında harika bir uygulama var. Uygulamadan çok bahsetmek yerine ben sizlere uygulamayı tanıtan bir video izletmeyi tercih edeyim dedim. Malum video zaten tanıtım videosu olduğundan aklınızdaki soruların hemen hepsine bir cevap mahiyetinde.

Videodan da anlaşılabildiği üzere bu uygulama takas işlemlerini yapabileceğiniz bir uygulama olduğu gibi aynı zamanda facebook zaman tüneli gibi de kullanılabiliyor. Okuduğunuz kitaplar hakkında yorumlarda bulunabileceğiniz gibi, paylaşımlar da yapabiliyor ve takipçilerinize de hitap edebiliyorsunuz. Beni takas kısmı daha çok ilgilendiriyor açıkçası. Bu platform geniş bir platform, ister profilinizi genişletiyorsunuz, isterseniz de duvarınızı. Ben daha çok takas kısmı ile ilgilendiğim için duvarımda pek bir şey yok. Ama bu tarz faydalı uygulamaları da görmekten büyük bir keyif duyuyorum. Böylelikle gelişen teknolojiyi daha olumlu bir şekilde de kullanma fırsatlarımız gün be gün artmış oluyor.

6 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.